Jaa tai tallenna kirjanmerkiksi

Eurokoodi 5 Lyhennetty ohje - Puurakenteiden suunnittelu

Tämä päivitetty, toinen painos pe­rus­tuu Eu­ro­koo­di 5 suun­nit­te­lus­tan­dar­din ver­sioi­hin EN 1995-​1-​1:2004+A1:2008 ja EN 1995-​1-​2:2004+AC:2009 ja nii­den Suo­men kan­sal­li­siin liit­tei­siin sekä RIL:n Puu­ra­ken­tei­den suun­nit­te­luoh­jei­siin 205-​1-​2009 ja 205-​2-​2009.

Mi­kä­li tässä oh­jees­sa ha­vai­taan vir­hei­tä, kan­sal­li­siin liit­tei­siin vah­vis­te­taan muu­tok­sia tai eu­ro­koo­dei­hin tulee ly­hen­ne­tyn suun­nit­te­luoh­jeen pä­te­vyy­teen vai­kut­ta­via kor­jauk­sia, Puu­in­fo tekee tähän oh­jee­seen tar­vit­ta­vat päi­vi­tyk­set. Päi­vi­tet­tyä ly­hen­net­tyä suun­nit­te­luoh­jet­ta yl­lä­pi­de­tään in­ter­ne­tis­sä Puu­in­fon ko­ti­si­vuil­la.

Vuonna 2007 Suomessa otettiin käyttöön puurakenteiden suunnittelustandardi Eurokoodi 5, joka tulee korvaamaan vuoden 2010 jälkeen nykyisin käytössä olevan RakMK:n osan B10 Puurakenteet. Siihen saakka RakMK:n osaa B10 voidaan käyttää rinnakkain Eurokoodi 5:n kanssa. Tämä ohje on lyhennelmä Suomen Rakennusinsinöörien Liitto RIL:in julkaisemista teoksista RIL 205-1-2009 Puurakenteiden suunnitteluohje eurokoodi EN 1995-1-1 ja RIL 205-2-2009 Puurakenteiden suunnitteluohje eurokoodi EN 1995-1-2.

Lyhennetyn suunnitteluohjeen tarkoitus on helpottaa eurokoodin mukaista rakennesuunnittelua ja tutustumista eurokoodin mukaisiin mitoitusmenetelmiin. Lisäksi tavoitteena on tuottaa opetusaineistoa oppilaitoksille puurakenteiden suunnittelun opiskeluun. Tämä ohje sisältyy myös teokseen RIL 205-1-2009 (liite B). 

Ohje on pyritty laatimaan laajuudessaan RakMK:n osan B10 tasoiseksi niin, että tavanomaiset rakennuskohteet voidaan suunnitella sen perusteella.

Mahdolliset Eurokoodi 5:n muutokset tullaan päivittämään lyhennettyyn suunnitteluohjeeseen, mutta erityisesti siirtymävaiheen aikana mahdollisten Eurokoodi 5:n muutosten ajanmukainen seuranta on myös käyttäjän vastuulla. Tämän suunnitteluohjeen on kirjoittanut tekniikan tohtori Ari Kevarinmäki. Toivomme ohjeesta olevan käyttäjilleen hyötyä mitoitusmenetelmien haastavassa muutoksessa.

Tulosta tämä sivuTulosta tämä sivu

Kirjoita uusi kommentti

Image CAPTCHA
Kirjoita oheisen kuvan teksti kenttään. Tällä pyrimme estämään roskapostin lähettämistä. käytä vain isoja kirjaimia.